
Обприскування яблуні навесні: чим обробити від шкідників та хвороб, добрива та догляд
Яблуня – провідна садова культура як у промислових, і у аматорських садах. Якщо у великому виробництві весь комплекс робіт налагоджений та проводиться моніторинг розвитку комах-шкідників, то в аматорських садах доводиться орієнтуватися на рекомендації та календар робіт. Згадаймо, що потрібно робити навесні з яблунею, щоб зберегти врожай та створити гарний заробіток на майбутній рік.
Весняне обрізування та лікування штамбів яблуні
До розпускання бруньок проводять огляд крони та штамба. Якщо є поламані гілки, їх видаляють. Розриви кори на штамбі зачищають та обробляють садовим варом. В рамках щорічного обрізання в залежності від віку дерева роблять формування, освітлення крони або омолоджування:
- вкорочують лідер;
- залишають 3 гілки у кожному ярусі;
- видаляють гілочки, що перехрещуються, затіняють гілочки;
- формують плодові утвори.
Якщо дерева перебувають у стадії періодичного плодоношення, то під рік із рясним цвітінням обрізання слід робити сильнішим, ніж під «порожній» рік.
Які добрива вносити навесні під яблуню
Добрива навесні під яблуні вносять для активного росту та закладання плодових бруньок. Яблуня добре озивається на органіку. Навесні вносять гній, що перепрів, або курячий послід у гранулах. До органіки можна додати комплексне добриво Азофоску.
По периметру ствольних кіл роблять поглиблення, яке заповнюють сумішшю органічної маси і гранул, зверху добрива закривають грунтом. Важливо враховувати вік дерева: молодим яблуням потрібно більше азоту, а дорослим – збалансоване харчування з калієм та фосфором.
Чим обробити яблуню навесні від шкідників та хвороб
Весною закладається базис для здоров’я дерев протягом усього сезону. У період з кінця березня до травня проводиться не менше трьох обробок. Розберемо докладніше – чим обробити яблуню навесні і коли це робити.
До розпускання бруньок
При температурі повітря від +5°С проводять обприскування яблуні навесні з метою знищення шкідників та грибків, що пережили зиму. У бакову суміш додають:
- Бі-58 (20 мл) – проти комах,
- Скор (5 мл) – проти грибкових хвороб,
- Епін-Екстра (2 мл) – для захисту від заморозків.
Усі компоненти розчиняють у 10 л води та ретельно обприскують дерева.
По зеленому конусу
Коли нирки почали розкриватися, активізуються попелиці, кліщі та збудники парші. У цей період обприскують яблуню сумішшю Фуфанона (15-20 мл) та Хоруса (2 г) на 10 л води.
По рожевому бутону
У момент розкриття бутонів дерева особливо вразливі. Шкідники (лістогризні гусениці, довгоносики) та захворювання (моніліоз, плодова гниль) можуть серйозно вплинути на врожай.
Для захисту готують суміш:
- Суми-альфа (10 мл),
- Швидкість (2-4 мл),
- Топаз (2мл) на 10 л води.
Для стимуляції росту додають гумат калію та мікроелементи.
У момент опадіння зав’язей
Коли на деревах залишаються тільки зав’язі, що запилися, активізуються плодожерки. Ці шкідники можуть зробити весь урожай червивим. Небезпека також становить парша.
Для захисту проводять обприскування яблуні навесні сумішшю Інсегара (6 г) та Місяць Транквіліті (10 мл) на 10 л води.
Якщо на молодому листі з’являється павутиння – це ознака кліщів. В цьому випадку в бакову суміш додають акарициди Вертимек або Актеллік.
Підсумок
Весняний догляд за яблунею включає кілька етапів: обрізання, внесення добрив та обприскування яблунь навесні від шкідників та хвороб. Для отримання здорового врожаю важливо своєчасно виконувати всі роботи, дотримуючись рекомендованих термінів.
При обробках обов’язково використовуйте засоби індивідуального захисту, працюйте у рукавичках, не допускайте до саду дітей та свійських тварин. Якщо поруч із яблунею росте полуниця чи зелень, накрийте їх плівкою, щоб уникнути попадання хімікатів.
Тепер ваш сад буде захищений, а яблуня потішить багатим урожаєм!